Czy można transportować ponadgabaryty po godzinach? - trans

transport wielkogabarytowy

Transport jest jedną z ważniejszych gałęzi

Transport jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki głównie z tego względu, że jego istnienie i realizacja umożliwia w dużej mierze funkcjonowanie wielu innych branż. Poza sferą usług, prawie każda firma korzysta

Czy można transportować ponadgabaryty po godzinach? - trans transport wielkogabarytowy
z przewozu towarów, czy to we własnym zakresie, czy też korzystając z usług przewoźników zewnętrznych. Dlatego też obecnie przemysł transportowy jest bardzo wyspecjalizowany. Wiele kategorii przewożonych ładunków wymaga specjalnych warunków lub sprzętu, które z kolei nie znajdą zastosowania przy przewożeniu innych towarów. Dobrym przykładem jest tu transport ponadgabarytowy, który odnosi się do ładunków charakteryzujących się ponadstandardowymi wymiarami i wagą. są to między innymi elementy wielkich konstrukcji takich jak mosty, elektrownie wiatrowe czy też transformatory elektryczne. W tej kategorii ujmuje się też niekiedy transport maszyn. Z reguły przewóz tego typu ładunków wymaga indywidualnego podejścia i szytych na miarę rozwiązań. Dlatego też transport ciężki wymaga dużego doświadczenia.

Czas realizacji znacznie się wydłużył ponieważ

Zamknięcie granic wynikające z panującej pandemii spowodowało zwiększenie nacisku na transport lądowy. Gospodarka światowa zwolniła, ale nie wyhamowała całkowicie. To, co do tej pory przewoziły samoloty transportowe czy statki, dzisiaj przewożą samochody i pociągi.

Najtrudniej w tej sytuacji ma się transport ponadgabarytowy, transport maszyn i transport ciężki. Czas realizacji znacznie się wydłużył, ponieważ transportowanie dużych ładunków jest realne tylko w nocy i musi się odbywać pod ścisłym nadzorem ekipy prowadzącej. Nie wszystkie europejskie drogi są przystosowane do takich przewozów, co oznacza potrzebę wyznaczenia ścisłej trasy.

Ponadto koszt transportu ponadgabarytowego wiąże się z zatrudnieniem większej liczby personelu oraz wypłacaniem wyższych stawek za pracę w czasie nocnym i dodatków za pracę w szkodliwych warunkach. Wymaga to wyższych ubezpieczeń zarówno ludzi, jak i samego ładunku.

Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat za przejazd drogami publicznymi, za wjazdy na autostradę i podatek od transportu ponadgabarytowego.

Transport maszyn które przekraczają możliwości

Powszechnie znane usługi transportowe, które świadczą, na przykład firmy kurierskie - czasami nie wystarczają. Duże, ciężkie towary wymagają specjalnej troski, jeśli chodzi o ich przemieszczenie z punktu A, do punktu B. Transport maszyn, które przekraczają możliwości "standardowych" pojazdów, wymaga odpowiedniej organizacji przejazdu. Transport ponadgabarytowy jest regulowany prawnie, wymaga pozwolenia, nie jest to zadanie dla zwykłego, przysłowiowego zjadacza chleba. Co najczęściej jest transportowane w ten sposób? Różnego rodzaju konstrukcje stalowe, przęsła mostów, elementy infrastruktury, zbiorniki, czy transformatory elektryczne. To tylko niewielka część tego, z czym na co dzień zmagają się zespoły odpowiedzialne za tak zwany transport ciężki, ponadgabarytowy.
Każde zlecenie jest inne, wymaga indywidualnego podejścia, dobrego rozplanowania i skutecznego działania. Dobór odpowiedniego pojazdu, trasy, ale także wspomnianego wcześniej zezwolenia i właściwej dokumentacji - jest najbardziej istotny.

Warto się o nich dowiedzieć

Mimo iż transport lądowy można uznać za typ transportu bardzo uniwersalnego i wręcz idealnego, ma on swoje poważne wady. Warto się o nich dowiedzieć. Dzięki temu każdy sam zdoła stwierdzić, czy właśnie tego potrzebuje.

Pierwsza wada tyczy się wypadków i kolizji na drogach. Przeprowadzając transport maszyn dla firm, zwykle należy trzymać się wskazanych terminów, a te mogą niestety zostać samoistnie przesunięte, jeżeli przewoźnik natknie się na trasie na jakąś przeszkodę. Nie zdarza się to rzadko. Jeszcze gorzej, gdy transport ciężki zostanie uniemożliwiony przez kiepskie warunki atmosferyczne, z którymi nic nie da się zrobić. A pogoda w Polsce lubi płatać figle. Nie da się jej zaplanować z większym wyprzedzeniem, a i prognozy sprzed jednego dnia bywają nietrafione. Silne opady deszczu, wichura czy śnieg totalnie uniemożliwią transport ponadgabarytowy. Poważnym błędem byłoby bowiem decydowanie się na przewożenie bardziej wartościowych rzeczy i towarów mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.